Športová hala Transpetrol v Senci bola dejiskom v poradí už 29. ročníka medzinárodnej série turnajov detí a mládeže v stolnom tenise pod názvom JOOLA Satellite Tour. V kategórii dorasteniek nastúpila do turnaja 16. hráčka slovenského rebríčka Anastázia Zgeburová z TJ STO Slovenská Ves.

Okrem slovenskej špičky sa na turnaji zúčastnili mladí stolní tenisti a tenistky z Rakúska, Česka, Nemecka, Anglicka, Saudskej Arábie a Japonska. V prvej skupinovej fáze, v štvorčlennej skupine postúpila Anastázia z druhého miesta, keď porazila Lenku Kováčovú z Pezinka a Alexandru Trégerovú z Podlavíc a prehrala s Nemkou Sofiou Stefanskou.

Potom to už Anastázia rozbalila vo vyraďovacej fáze turnaja, keď víťazila nad slovenskými reprezentantkami a výbornou Nemkou zaradom až do finále. Bola proste nezastaviteľná. Prvú súperku Renátu Lacenovú z Topoľčian, slovenskú trojku, ktorú ešte nikdy nezdolala, porazila 3:1. Ďalšiu súperku mala z Nemecka Lilli-Ema Nau z klubu TTVN. Prehrávala s ňou 2:1, ale potom Anastázia pridala na plné obrátky, zápas otočila vo svoj prospech a zvíťazila 3:2.

V boji o postup do finále ju čakala najlepšia hráčka Slovenska Adriana Ilášová z Topoľčian, s ktorou tiež ešte nevyhrala. Slovenská jednotka Adriana Ilášová dokázala uhrať s Anastáziou len jediný set, aj ten bol veľmi tesný. V ostatných už dominovala s veľkým prehľadom Anastázia. Výborné podania, trpezlivá medzihra a prudké útočne forhandové údery zdobili jej vynikajúci výkon. Po vyhranom zápase neverila tomu, čo dokázala. So slovenskou jednotkou sa nevyhráva a to dokonca nie na prestížnom medzinárodnom turnaji. Po zápase povedala, že sa jej to všetko asi sníva a po vyhranom zápase ju ovládli obrovské emócie.

Vo finále ju čakala slovenská dvojka, Ema Činčurová opäť z Topoľčian. Krásny zápas, nádherné divadlo. Anastázia sa držala veľmi statočne. Podarilo sa jej vyrovnať na 1:1. V závere jej trošku dochádzali sily a aj napriek tomu hrala vyrovnanú partiu. Nakoniec bola slovenská dvojka nad jej sily a zvíťazila nad Anastáziou v pomere 3:1.

Čo dodať na záver? Ak sa skĺbia talent s pracovitosťou v stolnom tenise, prídu aj takéto fantastické výsledky. Skromné dievča v skromných podmienkach zo Slovenskej Vsi prehralo až vo finále. Je to jej najväčší úspech, aký dosiahla, aj keď nie jediný. Ako mladšia žiačka získala na Majstrovstvách Slovenska v Čadci tretie miesto v dvojhre aj štvorhre. Na Majstrovstvách Slovenska základných škôl maximálnou mierou pomohla ku strieborným medailám Základnej škole s materskou školou Slovenská Ves. Toto je však jej najväčší úspech, jej najkrajší stolnotenisový sen.

Peter Hanigovský