Zásluhou Kežmarského klubu nechýbala lukostreľba už od roku 2000 na žiadnej letnej paralympiáde.

Ako náhle to bolo možné, Kežmarčania začali trénovať v obmedzenom počte podľa aktuálne platných usmernení. Začiatok roka už tradične patril našim hendikepovaných lukostrelcom, keď leteli z podtatranskej zimy do horúceho Dubaja zmerať si sily na každoročný svetový pohár. Tento rok si tam Marián Marečák vystrieľal ôsme miesto a Peter Kinik deviate miesto v kategórii KL.

Na Paralympijských hrách v Tokiu vybojoval Marián Marečák spomedzi tých najlepších na svete deviate miesto. „Koncom septembra sme na pôde kežmarského klubu usporiadali slávnostné vyhlásenie našej najúspešnejšej 13-tky. Gratulujeme k úspešnému roku: Samuelovi Zemanovi, Vladimírovi Majerčákovi, Filipovi Kocánovi, Oliverovi Hazuchovi, Sebastiánovi Šilonovi, Sofii Krasuľovej, Kristíne Juhásovej, Filipovi Mravčákovi, Adamovi Petlánovi, Matúšovi Mravčákovi, Dominike Faltinovej, Tomášovi Šlebodovi a Nine Petlánovej. Zodpovedný prístup k tréningovej príprave, svedomitá práca a bojovnosť ich doviedli v roku 2021 ku krásnym umiestneniam či už v kolách Slovenského pohára, na majstrovstvách Slovenskej republiky, alebo na medzinárodných podujatiach,“ informoval Vladimír Majerčák.

„Na Slovensku sme letnú sezónu spustili o niečo skôr, ako bolo zvykom v minulých rokoch práve kvôli dlhej prestávke kvalifikačným pretekom v Jasove 17. apríla. Hneď na to sme pokračovali prestížnou európskou súťažou Centrálny Európsky pohár, ktorý tento rok usporiadal lukostrelecký klub Reflex Žilina. Od nás boli nominovaní štyria strelci: Sofia Krasuľová obsadila tretie miesto, Sebastián Šilon piate miesto, Badovský Benjamín druhé miesto a Samuel Zeman tretie miesto vo svojich kategóriách,“ povedal Vladimír Majerčák. Sezóna pokračovala kontrolnými pretekmi v Kežmarku a odtiaľ naši cestovali opäť do Žiliny na Žilinské kilečko.

V Žiline sa 12. júna stretli športovci zo strednej Európy na treťom kole CEC. Najvyššie umiestnenia si na tomto kole vystrieľali Sebastián Šilon so štvrtým miestom, Marián Marečák s ôsmim miestom, Peter Kinik s desiatym miestom, Benjamín Badovský s druhým miestom a Samuel Zeman s tretím miestom. „Kolá Slovenského pohára v terčovej lukostreľbe sme otvorili na kežmarskej lukostrelnici 26. až 27. júna. Na podujatí sme privítali 110 pretekárov z celého Slovenska. Príprava súťaže bola veľmi náročná hlavne kvôli stále pretrvávajúcim prísnym hygienickým opatreniam. Napriek tomu 31 Kežmarčanov dominovalo,“ spomína Majerčák. Získali 16 pódiových umiestnení, zaznamenali prvý slovenský rekord z dielne kežmarských lukostrelcov pre rok 2021 a to 617 bodov v novej kategórii V-3 od 70 rokov, ktorého autorom bol Vladimír Majerčák. V štyroch kolách SP Kežmarčania zaznamenali 104 jednotlivých štartov a získali 19 pohárov z toho za prvé miesto päť, za druhé miesto osem a za tretie miesto šesť.

K najstaršiemu slovenskému rekordmanovi sa z Kežmarčanov v letnej sezóne 2021 pridali ešte Filip Kocán so 644 bodmi v kategórii chlapci do 10 rokov OL, Badovský Nikolas so 615 bodmi v kategórii chlapci do 10 rokov KL, Dorič Martin 689 bodov v kategórii Veteráni KL, Majerčák Vladimír na M SR veteránov prekonal svoj vlastný rekord 626 bodmi v HL 3M, Kristína Juhásová 615 bodov v kategórii dievčatá do 14 rokov HL.

Rok 2021 bol významným aj pre našich lukostrelcov zaradených do Centra talentovanej mládeže pri SLZ ( Sebastián Šilon, Samuel Zeman, Benjamín Badovský). Boli nominovaní na juniorské Majstrovstvá Sveta, ktoré sa konali vo Wroclawe, Poľsko. Rok 2021 bol pre nich posledným pred vstupom do juniorskej kategórie. Šnúra Majstrovstiev Slovenskej republiky v terčovej lukostreľbe sa začala súťažou Veteránov (od 50 rokov), kde o najvyššie posty bojovali aj štyria kežmarskí lukostrelci. Dva majstrovské tituly domov priniesli Vladimír Majerčák v kategórii HL 3M, Martin Dorič v kategórii V-KL, Pavel Svetlík skončil na 4. mieste v kat. HL, 2M a Ján Novák skončil na 3. mieste v kategórii V-KL. Majstrovstiev SR dospelých sa z kežmarského klubu zúčastnilo celkom 7 pretekárov. Skvelo si počínalo naše družstvo kladkáčov Zeman Samuel, Dorič Martin a Petlán Radek, ktoré sa dostalo až do finále, kde prehralo so Senicou 223:230. Náročná dvojdňová streľba spojená s veľkou FITOU tak obohatila Kežmarok o majstrovské striebro. Zlato v tíme vybojovalo aj naše družstvo MIX OL ( Sofia Krasuľová – Filip Janík) na Majstrovstvách SR mládeže. Bilancia v individuálnych kategóriách z 22 kežmarských účastníkov sú 8 zlaté, 3 strieborné a 5 bronzové medaile.

Patrícia Rozgonyiová, foto: archív kežmarských lukostrelcov