V nedeľu 29. augusta sa predstavili v Kežmarku strongmani. Podujatie sa uskutočnilo pod záštitou mesta pri hale Focus+, kde na víťaza čakal pohár primátora mesta.

Na štart v hale Focus+ sa postavila pätica súťažiacich a doterajší líder bodovania Slovenského pohára silákov, Babkovič. „Potrebuje zbierať súťažné skúsenosti, preto sme radi, že sa zúčastnil i preteku v Kežmarku. Zvládnuť dva preteky za dva dni je v skutku náročný výkon a okrem Mariusa súťažil na preteku aj Benjamín Machala, Patrik Zelezka alebo Ondrej Boruta,“ vysvetľuje Pavol Guga, sekretár SASIM (Slovenská asociácia silných mužov). Štvoricu doplnil Rado Kollár a Miro Horniak. Testy sily boli v jednoručke (85kg), náprave (125kg), mŕtvych ťahoch (245kg), nosení kufrov (125kg) či prenášaní kalicha (120kg).

Úvodné disciplíny nesadli Horniakovi a Machalovi, ktorí si pripísali dve nuly po sebe. Naopak, únavu nebolo poznať na Zelezkovi, ktorý vyhral v oboch tlakových skúškach a v mŕtvych ťahoch bol druhý. Nevyšlo mu prenášanie kufrov a kalicha, kde stratil dôležité body. Na krk si tak zavesil po Poprade i v Kežmarku striebornú medailu. Aj tak predviedol skvelý výkon a ako vždy bavil prítomných divákov. Bronz získal Rado Kollár, ktorý si podľa viceprezidenta Gugu, toho roku nevie nájsť formu, ktorou začal sezónu. Napriek zaváhaniam na kufroch či kalichu skončil v konkurencii silákov tretí.

Druhý pretek za dva dni znamenal druhé zlato pre Ondreja Borutu. Meno tohto strongmana určite zarezonuje aj v budúcnosti. Prišiel na oba preteky v skvelej forme a právom získal pohár primátora mesta Kežmarok.

„Ďakujeme mestu Kežmarok, že sa siláci mohli po ročnej prestávke opäť vrátiť sem, do tohto krásneho mesta. Taktiež ďakujeme pánovi primátorovi Jánovi Ferenčákovi, ktorý prevzal záštitu nad akciou a všetkým ľudom, ktorí pomohli k zdarnému priebehu podujatia. Vďaka patrí všetkým, ktorí pomohli počas tohto náročného siláckeho víkendu. Tešíme sa na Vás na najbližšej siláckej akcii!,“ zhodnotil akciu Guga a dodal, že je hlavne potrebné vyzdvihnúť skvelú podporu od mesta a jeho predstaviteľov. I napriek ťažkým pandemickým časom bolo možné pripraviť toto fyzicky náročné zápolenie v Kežmarku.

Ondrej Miškovič

Výsledky:

Ondrej Boruta 24 b
2.Patrik Zelezka 22b

3.Rado Kollár 10b

4.Miro Horniak 9b

5.Benjamín Machala 9b

Márius Babkovič – hosť